Žádný ministr obrany před Alexandrem Vondrou neměl tak složitý vstup do funkce a zároveň – s výjimkou Michala Lobkowicze před dvanácti lety – žádný z jeho předchůdců nevzbuzoval takovou naději na změny. Těch změn potřebují ministerstvo i armáda opravdu požehnaně. Přitom ale víme, že pokud Vondra nebude pospíchat, i ty největší naděje se brzy rozplynou.

V první řadě si musí poradit s rozpočtem, který se zásluhou škrtů stává jedním z nejmenších v zemích Severoatlantické aliance. Zadruhé zdědil patnáct let budovanou síť vztahů mezi zbrojaři, lobbisty, ministerskými úředníky a politiky, která udělala ze systému armádních nákupů jedno z největších lákadel pro korupčníky. Zatřetí zdědil armádu, jež sice funguje v NATO, její struktura však připomíná neuklizený pokoj vybavený nábytkem, kupovaným bez jakéhokoli rozmyslu. Začtvrté, Vondra přišel na ministerstvo plné úředníků, kteří přemýšlejí o zakázkách z hlediska – co jim to vynese. A konečně zapáté, opozice nevyčkala ani zaběhlých sto dnů hájení nové vlády a Vondra čelí tvrdým atakům, včetně výzvám k demisi.

Alexandr Vondra je sice zkušený politik, ale situaci zatím nezvládá s nějakým výrazným nadhledem. Při veřejných debatách mu ujíždějí nervy, nedokáže suverénně čelit opozici. Na druhou stranu jeho návrhy, jak rezort vyčistit, srovnat armádu a prosazovat český vliv v mezinárodních strukturách, naznačují zásadní posun.

Vondra slibuje, že do měsíce bude hotový hloubkový audit všech…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte