0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Eseje12. 9. 20106 minut

Nepřátelé a přátelé

Na koho se v muslimském světě můžeme spolehnout?

Ayaan Hirsí Alí

Co mají společného vášnivá debata o plánované mešitě nedaleko Ground Zero, vyhoštění amerických milionářů z Maroka, loňský zákaz stavby minaretů ve Švýcarsku a nedávný zákaz nošení burky ve Francii? O všech čtyřech událostech se v západních médiích píše jako o problémech náboženské snášenlivosti. V tom však není podstata věci. Jsou to totiž všechno symptomy toho, co slavný Samuel Huntington nazval „střetem civilizací“, konkrétně jsou to symptomy střetu islámu a Západu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Rozložení sil

I pro ty, kdo si pamatují ten pozoruhodný titul Huntingtonovy knihy, stojí za to ve zkratce shrnout její hlavní tezi. Autor napsal, že svět se po studené válce skládá ze sedmi nebo osmi historických civilizací, z nichž nejdůležitější jsou západní, muslimská a konfuciánská.

Rozložení sil mezi těmito civilizacemi se podle něj mění. Relativní síla Západu upadá, islám prožívá prudkou demografickou expanzi a asijské civilizace – především Čína – jsou ekonomicky na vzestupu. Huntington dále tvrdil, že se rodí nové civilizační uspořádání světa, v němž kulturně spřízněné státy budou vzájemně spolupracovat a seskupovat se kolem vedoucích států v rámci své civilizace.

Západ se pro své univerzalistické ambice dostává do stále větších konfliktů s ostatními civilizacemi, nejvážnější je to v případě islámu a Číny. A přežije jen tehdy, pokud Američané, Evropané a další představitelé Západu dokážou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc