Je to náhoda, že se ty dvě události sešly v jeden čas? Novým ochráncem lidských práv byl sněmovnou zvolen někdejší soudce Ústavního soudu Pavel Varvařovský a pražský vrchní soud v kárném řízení svlékl z taláru místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru za nevhodné, politikům nahrávající jednání v korupčním případu Jiřího Čunka. Pikantní je, že oba muže přivedl v devadesátých letech do nejvyšších pater soudních institucí Otakar Motejl. Jeden prokázal velký nadhled, druhý selhal. Jestli obě rozhodnutí představují narovnání české cesty ke spravedlnosti, se ještě ukáže, minimálně proto, že Kučera se odvolal. Navíc musí následovat další kroky. Až ty nás zbaví vlivu justiční mafie, k níž místopředseda Nejvyššího soudu patřil.

Dva nápady ombudsmana

Na angažmá Pavla Varvařovského v Ústavním soudu si příliš lidí nepamatuje. Jak už napsalo několik komentátorů, asi jeho nejznámějšími a nejdůležitějšími verdikty byly ty, které nakonec vedly ke zřízení Nejvyššího správního soudu. Laikům to mnoho neřekne, přitom správní soud je pro jejich životy poměrně klíčový. Tento soud je ve své podstatě hlavním arbitrem v obyčejných problémech, které nám mohou velmi znepříjemňovat náš běžný život – od neoprávněného propuštění ze zaměstnání přes ničení krajiny až po zákaz fašizující Dělnické strany.

Varvařovského zásluhy na vzniku Nejvyššího správního soudu naznačují, že by jeho volba ombudsmanem mohla být velmi prozíravým rozhodnutím. Už jako soudce měl…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte