Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Zužoval jsem prostor

Výměnu náměstka Jaroslava Kopřivy, který padl pro podezření z přípravy úplatkářského kšeftu s nákupem minometů, a jeho nahrazení novým člověkem označil ministr Alexandr Vondra za krok, který povede k useknutí „korupčních chapadel“ léta rozežírajících rezort obrany. V rozhovoru s Kopřivovým nástupcem Janem Fulíkem jsme zjišťovali, jestli tomu tak skutečně bude.

07A_stransky_R36_2010_n.jpg
07A_stransky_R36_2010_n.jpg

Dlouhou dobu pracujete v bezpečnostních složkách. Čím si vysvětlujete, že se zdroj upozorňující na Kopřivovu korupci obrátil na novináře, a ne na policii či tajné služby?

V tomhle případě se nechci pouštět do žádných spekulací.

07A_stransky_R36_2010_s.jpg
07A_stransky_R36_2010_s.jpg

Nejde o spekulace, ale o to, jak si vysvětlujete tak vysokou nedůvěru ve složky, kterých jste součástí a které si draze platíme za to, aby zabránily korupci à la Kopřiva.

Kdybych o tom jako vysoký státní úředník fabuloval a říkal, proč to tak dotyčný dělal, tak to není přiměřené. Není to něco, do čeho bych se rád pouštěl. Není to moje zodpovědnost v rámci státní správy, abych soudil něčí skutky.

Nechci po vás „souzení“, ale to, jak se ve věci orientujete. Neorientace totiž nese riziko, že se budou případy, jako byl ten Kopřivův, dále opakovat, protože si problém dobře neanalyzujete a tím pádem nebudete „tlačit“ na jeho správné řešení.

Nechci mluvit o důvodech, proč se někdo choval, jak se choval.

O možné Kopřivově korupci se v kuloárech mluvilo roky a opakovaně se o tom i psalo. Co jste za tu dobu na ministerstvu udělali, abyste zjistili, zda jsou podezření pravdivá?

Jestli se ptáte, co jsem já konkrétně udělal proto, abychom bojovali s podezřením, že kolega Kopřiva je do něčeho namočený, tak říkám, ano, o akvizicích jsme s ministrem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1502
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte