Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Návrat k přírodě

Jak trávili léto naši předkové? Wellness centra, cesty k moři, vlny zdravého životního stylu – to tu už dávno bylo. Ne vše ale probíhalo stejně jako dnes: nárok na dovolenou vlastně neexistoval a o cíli letní cesty někdy rozhodovala dost podivná hlediska.

66B_R35_2010_n.jpg
66B_R35_2010_n.jpg

Představte si oázu secesních vil na zalesněných kopcích, vysoko nad drážďanským starým městem. Svět sám pro sebe obklopený přírodou, daleko od okolního hluku 21. století. Místo pro příjemnou dovolenou. Ještě jsou tu promenádní cesty, kovové vany čekají na to, až se do nich ponoří zákazník. Sluneční lázně dosud vybízejí k odložení šatů a hodinám na slunci. Do sanatoria Weisser Hirsch jezdili návštěvníci už v druhé polovině 19. století, dnes je však zapomenuté. Stále se můžete dotknout písmen SANAT NATUR na vstupní budově, zbytků mizejícího nápisu, dávná sláva je však nenávratně pryč.

65B_R35_2010.jpg
65B_R35_2010.jpg

Šest dní v týdnu

Přelom 19. a 20. století je dobou, kdy staré pořádky mizejí a na nové vymoženosti si ještě skoro nikdo nezvykl. Je to éra vlaků, telegrafů, továrních strojů. Továrny rychle vyrůstají kolem měst a mění jejich charakter.

Také systém práce prochází proměnami. Ve městech je stanovena maximální pracovní doba, týká se to především zaměstnanců v úřadech a továrnách. Obchody mají otevřeno od rána do večera, i po zavírací době lze ale zazvonit na majitele. Většinou se pracuje šest dní v týdnu, jediným volným dnem je neděle. Jen na venkově se čas nadále řídí podle přírody, tam ještě úřední hodiny nezasáhly.

Lidé odcházejí do měst za prací, ale zároveň jsou z měst unavení. Začíná je lákat cestování a možnosti, které se jim nabízejí díky rozvíjející se železnici. Když mají…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte