56_R35_2010_n.jpg
56_R35_2010_n.jpg
56_R35_2010_s.jpg
56_R35_2010_s.jpg

Píše se pozdní léto roku 1904. Do mansardové střechy babické fary, která stojí na kraji obce nad kostelem, praží srpnové slunce a v místnosti sedí u stolu šestadvacetiletý kaplan s kulatými brýlemi, ne náhodou připomínající výrazem tváře rosničku. Jmenuje se Jakub Deml a mírně nahrbený nad list papíru píše dopis svému příteli, sochaři Františku Bílkovi, o němž ten rok vydal knížku: „Jsem od p. Březiny i od p. Floriana vzdálen pouze na dvě hodiny. Je zde krásně. Široko daleko viděti městečka, pole, louky, poblíž i v dáli lesy a hory jako stráže. Zvláště důvěrné a slavné jsou zde západy slunce a oblaka. Jsme tu blíže k nebi.“ Ta nebeská blízkost v Babicích není vymyšlená – po vysvěcení na kněze působil Deml v Kučerově u Vyškova, kde trpěl přízemním prostředím ne zrovna nakloněným jeho literárním ambicím a aktivnímu kněžskému přístupu. Po přeložení se tedy ocitá jako kooperátor v Babicích, obci ležící blízko jeho inspiračních zřídel, Jaroměřic a Staré Říše, ale především pod ochrannou rukou faráře Josefa Ševčíka (1857–1911), který bude Demlovi v následujících dramatických letech až do svých posledních dní pevnou oporou, otcovským přítelem, mecenášem i duchovním světlem v poryvech času.

Dopis jako médium

Téměř padesát listů básníka, prozaika a kněze Jakuba Demla adresovaných Josefu Ševčíkovi v rozmezí let 1904–1911 (doplněno několika Šev…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte