Příběh státních maturit je něco, s čím zřejmě Češi na Expo nebo nějakou podobnou přehlídku národní dovednosti zřejmě jezdit nebudou. Šestnáct let starý projekt provázejí všechny zlozvyky, které střídavě vídáme u jiných státních projektů: vážný problém vymyslet a koordinovat složitý úkol, podezřelé navyšování rozpočtu, nekonečné spory a nerozhodnost politiků. To poslední se teď změnilo: Nečasova vláda minulý týden rozhodla, že projekt státních maturit přece jen dokončí. Je to dobře, nebo špatně? Odpověď na tuto docela důležitou otázku se zatím nehledá jednoduše.

Kde je matematika?

Státní maturity se mají skládat už příští rok, a sice z centrálních testů z českého jazyka a podle výběru z matematiky nebo cizího jazyka. V dalším roce už má být vedle češtiny povinná i angličtina, zatímco matematika má být na výběr v konkurenci s informatikou a společenskovědními základy. Ústní zkoušky se budou dělat pouze z českého a cizího jazyka. Dva další volitelné předměty má pak ke zkoušce přidat škola.

Ministr školství Josef Dobeš slibuje dvě úrovně – těžší a lehčí podle toho, zda bude chtít student pokračovat na vysokou školu, nebo ne. Nikdo ale nepochybuje o tom, že státní maturita bude těžší, než je tomu dnes, kdy střední školy i s jejich verzemi maturit mají velmi různou kvalitu.

Kritici státních maturit namítají zhruba toto: Studenti ani školy jednotnou státní maturitu nepotřebují. Těm prvním neotevře cestu k lepší práci ani…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2204

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte