Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Čečenský muftí Sultan Mirzajev vybídl majitele všech stravovacích zařízení v hlavním městě Čečenska Grozném, aby během svatého měsíce ramadánu, kdy se všichni muslimové světa postí, zavřeli své podniky. Vzbudil tak kupodivu nevraživost i skalních věřících. Svobodomyslní Kavkazané jsou na příkazy hákliví, ať už se týkají víry či silničních pravidel. Nehledě na to, že v civilizovaném muslimském světě se pamatuje i na hosty jiných konfesí, kteří zrovna dobrovolně nehladovějí.

 

Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Podobně minulý týden popudil své Moskvany starosta ruské metropole Jurij Lužkov. Bývalý komunista přestoupivší na pravoslaví rozhodl, že během muslimských svátků budou po ulicích jezdit auta s megafony na střeše a svolávat věřící k modlitbě. To by ještě šlo, zpěv muezzinů je krásný. Ale až to bude pětkrát denně, ukáže se, jak vzniká náboženská nenávist. Staré Rusky v šátcích se před polopustými pravoslavnými chrámy pokřižují a popové v neprůstřelných vestách vyzvou k deportaci všech Kavkazanů. Kdyby to nebylo proti Desateru, vzali by místo kadidel do rukou samopaly.

V Rusku se uprostřed horkého léta roztrhl s religiózními výnosy a direktivami pytel. A nejde jen o muslimy, kterým je tradičně připisován sklon k extremismu. Slovan jako poleno, pravoslavný fanatik, oligarch a majitel firmy „Ruské mléko“ pan Bojkov přikázal podřízeným rozmnožovat se tak, aby se ruský národ nestal obětí demografické…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte