Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Politika

Všichni ministrovi prezidenti

Velká voda odnesla prozatím i zápal Radka Johna bojovat s korupcí a měnit policii

Právě toto pondělí měl Radek John představit plán, kvůli kterému se stal ministrem vnitra: koncepci, jak zasadí ránu úplatkům a zreformuje policii. Ministr John ale na poslední chvíli prezentaci odložil. Tím pádem se nedozvíme ani jízdní řád k naplnění hlavního předvolebního hesla Věcí veřejných, ani jméno člověka, který by ve funkci nového šéfa policie měl tento jízdní řád uvádět v život. To je překvapení. A vypadá to tak, že za ním přijdou další.

Rozkolísal nás!

Johnovo váhání nad reformami se nečekalo. Věci veřejné se v letošních volbách dostaly do sněmovny a do vlády díky svému slibu, že jako nové koště vymetou ze zdejší politické scény korupci považovanou voliči za čím dál větší problém. Nová strana proto trvala na zisku ministerstva vnitra, z něhož může využít nejúčinnější represivní páku proti úplatkářství – policii a především její protikorupční jednotku. „Policejní prezident je věc, kterou chci řešit. Ale dnes řeším úplně jiné věci – povodně a škrty a tak dále. Vážně nevím, kde mi hlava stojí,“ vysvětluje prodlevu ministr John. Okamžité přesuny v agendě diktované velkou vodou se samozřejmě dají pochopit. Jenže tady jde podle všech dostupných známek o hlubší problém.

Při nástupu do funkce byl John jednoznačný: odvolání stávajícího policejního prezidenta Oldřicha Martinů a reforma sboru byly záležitosti prvořadé priority.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].