Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Čím více se člověk zabývá otázkou rozpočtových škrtů, tím více z vládních plánů trčí zoufalý nedostatek propočtů, mikroanalýz a rozborů toho, jak je celý řetězec a koloběh ekonomiky vzájemně provázán a podmíněn. Když se například mluví o tom, že se bude u hasičů a policistů propouštět, napadá mne, zda stát ví, kolik do výcviku hasičů a specialistů investoval, a jestli tedy jejich případné propouštění lze vůbec označit za hospodárné chování.

Existuje sice kontroverzní teorie utopených nákladů (sunk costs), která tvrdí, že důležité jsou jen budoucí náklady, ale možná je lepší spoléhat se na selský rozum našich pradědečků, kteří by si asi dvakrát rozmysleli propouštění vyškolených učňů a tovaryšů.
Pokud je propouštět třeba, pak rozhodně ty nejméně kvalifikované, jejichž výcvik stál málo. Má Radek John, který se stává takovým smutným komikem téhle vlády, podobný rozbor k dispozici?

Instinktivně bych řekl, že je třeba začít s propouštěním hasičských a policejních byrokratů. Stejně instinktivně tuším, respektive se bojím, že to budou spíše právě tito byrokraté, kdo bude organizovat propouštění kvalifikovaných lidí.

• Podobně si vezměme zastavování dálničních staveb a koridorů. Jak bude zaručeno, že státu budou zaúčtovány skutečně prostavěné výkony, a ne i materiál, který se rozkrade, či výkony, které nebudou nikdy provedeny?

Jak se budou konzervovat stavby a kolik to bude stát? Vezměme si ten…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.