Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Jeden den v životě

Bílý den v Moskvě

Jako každý den budík zazvonil před osmou hodinou ráno. Vyndala jsem vodu z mrazáku. Byla pouze do půlky zmrzlá, za což jsem i tak byla v těchto podmínkách ráda. Mléko si již nekupuji. V lednici po otevření vydrží maximálně dva dny. Chtěla jsem se, jako každé ráno, proběhnout před výukou. Když jsem se ale podívala z okna, rychle jsem od tohoto plánu upustila. Venku bylo bílo a nebylo vidět na 200 metrů. Byl to hustý bílý dým, který se do Moskvy dostal z jejího okolí sužovaného požáry a hořící rašelinou. Věděla jsem, že mě čeká těžký den, teploty budou znovu rekordní – čtyřicetistupňové.

Dala jsem si rychlou studenou sprchu, bez ní do odpoledne nevydržím. 

Vzala jsem ledovou vodu a vydala se do třídy. Na chodbách koleje a poté školy se vznášela bílá mlha, která se dostala do budovy z otevřených dveří a oken. Ještě jsem si, na rozdíl od mé ostražité italské spolubydlící, nestihla koupit roušku. Obě jsme ale věděly, že ani tato rouška nemůže zabránit vdechnutí nebezpečného kouře, nebyla s filtrem a jiná se těžko dala sehnat. Zdi koleje i školy byly nasáklé teplem, proto mě dusno ve třídě nepřekvapilo. Nicméně, poprvé za více než měsíc, co jsem v Moskvě na jazykovém kurzu, jsme okno neotevřeli. Ani toto mě nijak nerozhodilo. Jedno otevřené okno toho stejně nikdy moc nezachránilo. I když já měla tu „výhodu“, že jsem seděla přímo u něho, takže jsem alespoň nějaký…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.