Zkusili jste už někdy pomocí populárního vyhledávače Google najít na internetu fotografii, ilustraci nebo nějaký graf? Není to nic těžkého – zadáte-li do příslušné kolonky třeba slovo „pes“, Google na vás v mžiku vychrlí více než půldruhého milionu výsledků. Nejrůznější karikatury, ilustrace či fotografie, na nichž je zobrazen čtyřnohý přítel člověka v mnoha podobách a rasách – stačí si jen vybrat.

Přesto je na vyhledávání obrázků či jiných multimediálních dat (hudby) co vylepšovat. Vyhledávač Google v prvním kroku vyhledá obrázky čistě textově, tedy podle přiřazeného textového popisku. Cílem mnoha výzkumných pracovišť je však vytvořit systém, který by multimediální data prohledával podle vnitřního obsahu, tedy podle tvarů, barev a textur. Jinými slovy, v našem příkladu by nehledal výraz „pes“, ale rozpoznal by tvary a barvy obsažené v obrázku psa, a potom by pátral po podobně vyhlížejícím zvířeti.

Na internetu si již podobné programy můžeme vyzkoušet. Matematické algoritmy použité ve službách ALIPR či VizSeek analyzují obsažené tvary a barvy a potom prohledají databázi, takže výsledkem je přehled desítek, stovek či tisíců obrázků, které jsou podobné zdrojovému. Možných využití lze vymyslet nepřeberné množství: počínaje vyhledáváním závadného pornografického materiálu na internetu přes analýzy podobných sekvencí DNA až po usnadnění diagnózy lékaři, který prohledává obrázky v medicínských databankách. Potíž je v tom,…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte