Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Civilizace, Technologie

Víme, kdo jste

Obsahové vyhledávače dokážou identifikovat člověka podle fotografie

Zkusili jste už někdy pomocí populárního vyhledávače Google najít na internetu fotografii, ilustraci nebo nějaký graf? Není to nic těžkého – zadáte-li do příslušné kolonky třeba slovo „pes“, Google na vás v mžiku vychrlí více než půldruhého milionu výsledků. Nejrůznější karikatury, ilustrace či fotografie, na nichž je zobrazen čtyřnohý přítel člověka v mnoha podobách a rasách – stačí si jen vybrat.

Přesto je na vyhledávání obrázků či jiných multimediálních dat (hudby) co vylepšovat. Vyhledávač Google v prvním kroku vyhledá obrázky čistě textově, tedy podle přiřazeného textového popisku. Cílem mnoha výzkumných pracovišť je však vytvořit systém, který by multimediální data prohledával podle vnitřního obsahu, tedy podle tvarů, barev a textur. Jinými slovy, v našem příkladu by nehledal výraz „pes“, ale rozpoznal by tvary a barvy obsažené v obrázku psa, a potom by pátral po podobně vyhlížejícím zvířeti.

Na internetu si již podobné programy můžeme vyzkoušet. Matematické algoritmy použité ve službách ALIPR či VizSeek analyzují obsažené tvary a barvy a potom prohledají databázi, takže výsledkem je přehled desítek, stovek či tisíců obrázků, které jsou podobné zdrojovému. Možných využití lze vymyslet nepřeberné množství: počínaje vyhledáváním závadného pornografického materiálu na internetu přes analýzy podobných sekvencí DNA až po usnadnění diagnózy lékaři, který prohledává obrázky v medicínských databankách. Potíž je v tom,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].