Z okénka letadla je vidět široký dolní tok řeky Amur, vystřídaný po chvíli nekonečnou tajgou. Různé odstíny zelené pokrývají téměř celý povrch Sibiře. Vegetace vypadá z výše 10 km křehce, ale zdání křehkosti v přírodě často klame. Mohutný srstnatý mamut zmizel na konci poslední doby ledové, zatímco tiché vážky a zlatoočka s jemně síťovanými křídly tu žijí již stovky milionů let. Zelený závoj Země, tvořený řasami na moři a vyššími rostlinami na souši, je naštěstí křehký jen zdánlivě. Již téměř miliardu let udržuje koncentrace kyslíku a oxidu uhličitého na hodnotách vhodných pro rozvoj života. Víme toho o něm stále jen velmi málo, i to je však často fascinující. 

Vracíme se s kolegy z Jokohamy, kde právě skončila 21. mezinárodní konference o huseníčku, nenápadné rostlince, kterou zkoumají biologové a genetici už řadu let (viz rámeček Podivuhodný plevel). Díky ní se například dozvídáme, jak rostliny reagují na zvýšení koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře, jak poznají, kdy mají kvést či proč se otáčejí za světlem.

Podobná setkání přinášejí závan budoucnosti. Ten však většinou nevěje plenárními přednáškami slovutných osobností. Někde v koutě se krčí plakátové sdělení začínajícího vědce, skromně upozorňující na experimenty, které budou později označeny za převratné. Tak tomu bylo i letos v Japonsku.

 

Cit pro výbušninu

Postgraduální student Jeffrey Zdunek z Colorada popisoval pokusy vedoucí k vytvoření zcela nové…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte