Minulý týden ve středu to vypadalo, že se rozjede první vážné povolební drama. Ministři za Věci veřejné prohlásili, že nechtějí nést největší břímě škrtů, a pravili, že hodlají vetovat úsporný balík ministra financí Kalouska připravený pro letošní státní rozpočet.

Jenže nakonec se vláda rychle dohodla a částečně odložila diskusi na září. Asi pomohla výzva sociálních demokratů Věcem veřejným, aby tato strana odešla do opozice. Bylo třeba demonstrovat politickou jednotu, takže se hádky na chvíli odložily.

Ale jak je to se škrty? Nejsou příliš brutální? Jsou spravedlivé? Proč se vůbec nemluví o zvyšování daní? V letošním roce by rozpočtová opatření v podobném rozsahu musela dělat každá vláda. Tempo snižování schodku je zhruba dáno našimi dohodami s orgány Evropské unie a očekávají to i finanční trhy. Kdybychom sliby nedodržovali, zhorší se nám rating a financování státního dluhu se velmi prodraží.

První rok a ty další

Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek koneckonců na začátku roku naznačoval novinářům nutnost podobných rozpočtových opatření, na kterých se shodla i tato vláda (pak za to dostal od Jiřího Paroubka vynadáno). Trochu jiná věc jsou plánované škrty v rozpočtu na příští rok. Zde si lze představit, že za vlády sociální demokracie by se kladl větší důraz na zvýšení daní.

Čteme-li si názory nadnárodních institucí typu OECD na českou fiskální situaci, vidíme, že opatření mají být jak na straně rozpočtových výdajů,…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte