56A_varianta_R03_2010_n.jpg
56A_varianta_R03_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Kdyby u nás v roce 1945 bylo žilo méně bořitelů tradic, kdyby jich bylo třeba jen tak málo jako v sousedním Rakousku a kdyby se tím pádem podařilo v zemi udržet snesitelnou dějinnou kontinuitu, byla by Růžena Vacková slavnou ženou s mnoha následovnicemi ve vědě i v politice. Z jejích odborných i lidských kvalit by těžilo hned několik generací. Utrpení, korunované patnácti lety za mřížemi, které na ni místo toho čekalo, nejenže ji zbavilo možnosti veřejně působit, ale dodnes jaksi komplikuje také její přijetí v mravní rovině. Bývá-li řeč o protikomunistickém odboji, zdaleka se o ní nemluví tak často jako třeba o Miladě Horákové. Byla příliš složitá? Nebo ji postihlo prokletí starého českého předsudku, který praví, že osud věřícího se týká jen dalších věřících, katolík žije jen pro katolíky atd.?

56A_varianta_R03_2010_s.jpg
56A_varianta_R03_2010_s.jpg • Autor: Respekt
V Kolakovičově Rodině
Sama Vacková přitom konvertovala ke katolické církvi až poměrně pozdě, po čtyřicítce. Za první republiky si dlouho získávala proslulost něčím jiným, jako úspěšná představitelka hnutí za emancipaci českých žen. Už její matka spolupracovala s meziválečnou vůdkyní hnutí, senátorkou Františkou Plamínkovou. Dcera pak vystudovala na pražské filozofické fakultě klasickou filologii a dějiny výtvarného umění, v roce 1930 se stala docentkou a v roce 1947 profesorkou Univerzity Karlovy, v dějinách tohoto vysokého učení teprve druhou po historičce Miladě…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte