Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Návrat z planety Pandora

Avatar / Foto: Isifa
Avatar / Foto: Isifa • Autor: Avatar / Foto: Isifa

Co říká Avatar o dnešním světě

Velkofilm Jamese Camerona Avatar má nakročeno k tomu stát se komerčně nejúspěšnějším snímkem všech dob. To z něj samo o sobě nedělá dílo hodné bližšího zkoumání – není vlastně nic snazšího než tenhle film odbýt coby umně smontovaný hollywoodský kýč, využívající všech – lety a tržbami – prověřených klišé, která zámořští profesionálové znají. Anebo si jej právě proto nadšeně užít.

62A_R03_2010_s.jpg
62A_R03_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Avatar ale skrývá něco víc než perfektní a předvídatelné řemeslo a těžko říct, jestli to vůbec Jamesu Cameronovi připisovat jako zásluhu. Vizuálně působivý příběh, v němž bývalý mariňák, najatý těžařskou korporací coby rozvědčík vysazený mezi modré kočkovité domorodce na planetě Pandora, namísto poslušného splnění mise projde osobní proměnou, zamiluje se, postaví do čela osudové bitvy a za přispění božské entity rozdrtí své někdejší hamižné chlebodárce, zajímavě zrcadlí situaci, do níž se dostala duše dnešního západního člověka. Na pokraji vážné ekologické krize, v poločase rozpadu tradičních náboženských doktrín, který nutně přinesl racionalistickou nedůvěru ke konceptu posvátnosti, ale i špatně snesitelnou nejistotu, co vlastně platí. Uprostřed bezradného hledání, v němž se hladová duše trochu neobratně a naivně vztahuje k odkazu přírodních kultur, ale nedovede jej propojit s tím, v čem žije dnes. Avatar je sladká…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1448
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte