Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Úspěch

Vidět tisíc hvězd

Jak funguje první mezinárodní rezervace tmy

Když Kamil Farský poprvé uslyšel o možnosti vyhlásit rezervaci, která chrání temnou oblohu, byl docela překvapený. A když se tento geolog zaměstnaný v CHKO Jizerské hory dozvěděl, že právě jeho rajon má k „ochraně tmy“ dobré předpoklady, moc se mu to nezdálo. Dnes je všechno jinak a Kamil Farský je zodpovědný za českou polovinu 75 kilometrů čtverečních unikátní krajiny na česko-polské hranici. Na podzim tady byla vyhlášena podle vzoru severoamerických Dark-sky Parks první mezinárodní rezervace tmy v Evropě. Naopak astronomy ze sousedního Liberce nebo Jablonce to nepřekvapilo ani trochu. Do místní osady Jizerka jezdí už léta právě kvůli tomu, že zde nikdy nebylo zavedeno veřejné osvětlení a přes horské hřebeny nesvítí žádné z okolních měst. Jejich tajemství se teď postupně stává veřejným majetkem. A místní pomalu přicházejí na chuť skutečnosti, že jejich obloha nabízí obraz, který ze spousty míst vyspělé Evropy zmizel.

Nemáme vedení

„Díky tmě se dá v Jizerce pozorovat pouhýma očima 1000 hvězd, zatímco ve městech asi 200 a ve velkoměstech pouhých 20,“ vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Přemíra světla, kterou přinášejí civilizační vymoženosti, neškodí jenom astronomii, ale také zdraví. Nejde jen o jednoduchý příjemný pocit dívat se večer do potemnělé krajiny nebo na nebe a vnímat věci, které všudypřítomné světlo v krajině překrylo. Tma má zásadní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: didunyk

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.