Jan Gregor
Jan Gregor • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Rozlítili Churchilla, když v roce 1943 ve filmu Život a smrt plukovníka Blimpa vyprávěli o celoživotním přátelství anglického generála s německým oficírem. Neměla je ráda kritika a jejich pravděpodobně vrcholné dílo Červené střevíčky nenáviděl i vlastní producent. Jedním z největších zážitků karlovarského festivalu byla retrospektiva britské tvůrčí dvojice Michael Powell a Emeric Pressburger.

Jan Gregor
Jan Gregor • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Powell byl vizionář s ohromným vizuálním cítěním, pro něhož v tvorbě neexistovalo slovo ne. V Černém narcisu vybudoval ve studiu tak věrohodnou iluzi prostředí himálajského kláštera, že máte tendenci nevěřit, že film nebyl natáčen na úpatí tibetských velehor. V Otázce života a smrti vytvořil fantaskní představu nebe s takovou fantazií, že by mu doktor Parnassus se svým imagináriem mohl závidět.

A byl to zase Pressburger, díky němuž se ani příběh o nebeském soudu, rozhodujícím o osudu zázrakem přeživšího havarujícího letce, neutápí v patetičnosti. Naopak. Na Pressburgerových dialozích bylo vidět, že se narodil v Miškolci a studoval v Praze. Scénáře svých snímků infikoval až haškovským pacifistickým humorem.

Doba ovšem jejich poetice nepřála a i ty nejlepší snímky ze 40. let upadly v zapomnění. Vzkřísil je až Martin Scorsese, a to hned dvakrát. Poprvé, když jejich pověst v 70. letech začal šířit mezi své kolegy z generace „nového Hollywoodu“, jako byli George Lucas nebo…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte