61_kabanova02_R28_2010_n.jpg
61_kabanova02_R28_2010_n.jpg

Dílo bude z nejněžnějších mých prací,“ napsal o Kátě Kabanové pětašedesátiletý Leoš Janáček. Operu podle hry Alexandra Nikolajeviče Ostrovského Bouře zkomponoval během roku 1920, tři roky po seznámení s Kamilou Stösslovou, která se stala inspirací jeho posledního a vrcholného tvůrčího období.

61_kabanova02_R28_2010_s.jpg
61_kabanova02_R28_2010_s.jpg

Všechny ty opery jsou něžné. Jsou plné soucitu s člověkem, jeho pošetilostmi a protichůdnými touhami. Téma, do kterého jde Janáček nejhlouběji, je ale téma svobody. Od Káti až k Mrtvému domu se táhne jasná linka, která vrcholí symbolickým propuštěním uvězněného ptáka v závěru Janáčkovy poslední opery. A právě ona vystupuje (možná nechtěně) nejvýrazněji z nového nastudování Káti Kabanové, které teď mělo premiéru v Národním divadle v Praze.

Měl jsem vás na očích

Dílo, v němž skladatel toužil vyjádřit „slovanskou tklivost, měkkost a citovou hloubku“ a které mělo „zastavovat tep srdce“, předvedl americký režisér a výtvarník Robert Wilson v přísně stylizované choreografii: na prázdném jevišti, kde se nejvíc kouzlí se světlem a zpěváci jsou proměněni v expresionistické marionety s trhavými gesty. Wilson si během let vytvořil okamžitě rozpoznatelný jevištní jazyk. Pražskou inscenací tak nepřekvapil, komu se jeho minimalismus líbí, musel být spokojen. Otázkou je, nakolik tento styl posloužil Janáčkově hudbě, zda křehkost jedné nešťastné ženy…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte