30A_R28_2010_n.jpg
30A_R28_2010_n.jpg

Polskému premiérovi a prezidentovi bude chybět silná opozice a zemi, ukolébanou neustálými výhrami vládní strany, čeká rok přešlapování a dávka léčivé nudy. To je hlavní důsledek prezidentských voleb, ve kterých minulou neděli Bronisław Komorowski porazil Jarosława Kaczyńského, předsedu konzervativně národní strany Právo a spravedlnost (PiS). Kaczyński a jeho strana totiž už pět let nedokážou v politickém spektru najít žádného partnera. Ostatní je považují za nezodpovědné populisty a nepočítají s nimi jako se seriózní opozicí.

30A_R28_2010_s.jpg
30A_R28_2010_s.jpg

Námitky PiS vůči vládnoucí Občanské platformě jsou proto pravidelně smetávány ze stolu – navzdory tomu, že je v nich občas kus pravdy. Například jejich neustále opakovaná výtka, že premiér Donald Tusk svou politiku prakticky podřídil průzkumům veřejného mínění a v podstatě nic nedělá. Tusk totiž skutečně nezačal s žádnou ze závažnějších reforem – ani v důchodovém systému, ani ve zdravotnictví. Tento styl vládní politiky se po prezidentských volbách může ještě posílit.

Donald Tusk však slíbil, že se stane pravý opak. Dosavadní politickou nehybnost někteří příznivci vládního tábora vysvětlovali neustálými obstrukcemi bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského, který s využitím svých ústavních pravomocí a prezidentského veta neustále torpédoval vládní reformní návrhy. Teď, když bude prezidentem Tuskův člověk, se mají reformy prý rozběhnout. V tomto duchu se…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte