26_havrankova_stransky01_R2_n.jpg
26_havrankova_stransky01_R2_n.jpg

V létě před třemi lety koupila nenápadná firma Endeta pár hektarů půdy kousek od Hradce Králové. Nyní se už ví, že za tímto podnikem stojí známá, na politiky navázaná společnost J&T. A že ten nákup odstartoval tichou válku dvou podnikatelských impérií o lukrativní plochy kolem dálnice D 11. Ozvuky toho boje doléhají k veřejnosti jen zprostředkovaně – přes zprávy o snaze vlády vyvlastnit „neústupnou“ farmářku Ludmilu Havránkovou. Státní úředníci se, ať už shodou okolností nebo úmyslně, rozhodli obrat o majetek farmářku a na její úkor pohádkově zhodnotit jmění developerů z Endety, kteří mezitím nakoupili další stovky hektarů.

 

26_havrankova_stransky01_R2_s.jpg
26_havrankova_stransky01_R2_s.jpg

Hoši z Toskánska

Zatím poslední díl seriálu „Vyvlastnění Ludmily Havránkové“ se odehrál koncem minulého týdne: jelikož sestra hlavní hrdinky odmítla směnit svoji malou parcelu pod budoucí dálnicí za bezcenné pozemky bez přístupové cesty, oznámil premiér Jan Fischer, že kabinet bere své nabídky zpět a oběma ženám vezme jejich půdu z moci úřední. Podobné zvraty při jednání se státem zažívá samotná Ludmila Havránková už řadu let. Proč vlastně žádná z dosavadních vlád nebyla schopna slušně se dohodnout na výměně pozemků se ženou trvající na jediné podmínce – možnosti dál hospodařit? K pochopení je nutné vrátit se trochu nazpět a začít rozmotávat příběh, který nese znaky skutečného…

2010_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte