Začalo to v roce 2000. Spojené státy tehdy v systému GPS vypnuly zkreslení, které mělo bránit vojenskému zneužití této družicové navigace a do určení polohy vnášelo úmyslnou chybu. Otevřely se tím úplně nové možnosti. Civilní uživatelé GPS mohou díky tomu nyní určit svoji polohu s přesností několika metrů. Technologie se proto rozšířila například do některých podnikových systémů pro řízení logistiky a také na silnice a dokonce i do lesů.

Turistickou GPS navigaci, malou a lehkou krabičku, která ukazuje naši okamžitou polohu na turistické mapě zobrazené na displeji, si oblíbili výletníci, cestovatelé či třeba lidé, kteří holdují geocachingu, hledání skrýší s "pokladem“ pomocí zeměpisných souřadnic. Byli jste zvyklí chodit či jezdit na kole podle mapy s měřítkem jedna ku padesáti tisícům? Kvalitní GPS navigace nabízejí mnohem podrobnější mapy (1:10 000). "Zoomovat“ můžete až do nejmenších podrobností, zachycena je téměř každá lesní cesta, ve městě samozřejmě každá ulice.

Pozoruhodné proto je, že zatím nikoho nenapadlo dodávat navigaci jako základní příslušenství ke kolu, dokonce ani když jde o kola v hodnotě stovek tisíc. Zajímavé služby však nabízí systém půjčování městských bicyklů v americkém Denveru. Navigace je tu součástí každého kola - po skončení cesty stačí dát kolo do stojanu a údaje o trase se prostřednictvím bezdrátové technologie přenesou do řídicí jednotky a na internet. Zákazník městské půjčovny si pak může najít, kudy…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte