07b_R23_2010_n.jpg
07b_R23_2010_n.jpg

Prohlásil jste, že chtějí-li si poslanci a senátoři snížit platy, je to chvályhodné, ale u soudců ten samý krok odmítáte. Proč by se měli poslanci uskromnit a soudci ne?
Soudci jsou sice ústavní činitelé stejně jako poslanci, ale na rozdíl od nich mají být zcela nezávislí na stranické a státní moci. Tak se to jasně píše i v zákoně, že máme být nezávislí i po materiální stránce. A snaha krátit platy soudcům je zásah státní moci, který naši nezávislost nabourává. Kdyby se nám platy měly nakonec snižovat, napadneme to u Ústavního soudu. Stejně jako jsme to udělali už několikrát v minulosti.

07b_R23_2010_s.jpg
07b_R23_2010_s.jpg

Dobře. Ale jsme ve výjimečné situaci. Česko se musí vypořádat s ekonomickou krizí a experti se shodují na tom, že je potřeba začít škrtit výdaje. Když si sníží platy ústavní činitelé, je to z jejich strany významné gesto směrem k občanům, že úspory se budou týkat všech. Nejnižší plat soudců se navíc pohybuje kolem šedesáti tisíc korun, to nejsou malé peníze, a přijít by měli po škrtech jen o šest tisíc korun. Proč se k tomuto gestu odmítáte přidat?
Právě proto, že je to jenom gesto. Když si to spočítáte, ušetřilo by se tak okolo dvou set milionů ročně. To není malá částka, ale proti ní stojí jiný, podle mě důležitější symbol, kterým je ohrožená nezávislost soudců, o které už jsem mluvil. Jsem proti také z toho důvodu, že nápad krátit soudcům platy nepřichází až teď kvůli krizi.…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte