23-profil_n.jpg
23-profil_n.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Z andaluské vesnice Víznar se do sousední obce Alfacar vine vyprahlá horská cesta lemovaná olivovníky. O víkendech se po ní procházejí místní i výletníci z nedaleké Granady, ve vyprahlé trávě si hrají děti, lidé zevlují mezi pokroucenými stromy. Idylické scény ruší jen zvláštní pocit. Když si sednete na zem a opřete se o staletý olivovník, víte, že možná přímo pod vámi leží v hromadném hrobě mrtví z období španělské občanské války.

23-profil_s.jpg
23-profil_s.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Vloni sem dorazily vyšetřovatelů vybavení moderní technikou. Měly potvrdit zvěsti, že právě zde leží spolu s dalšími ostatky nejslavnějšího španělského básníka Federica Garcíi Lorky, kterého popravili Frankovi falangisté. Lorca je ikonickou obětí španělské občanské války, charizmatický homosexuál byl brutálně zavražděn hned v jejích prvních dnech. Otvírání hrobů provázely spory, nepřála si to ani básníkova rodina. Za pokusem vyvrátit letité stromy a nahlédnout zblízka do dosud nezahojené kapitoly španělských dějin stál zřejmě nejslavnější vyšetřující soudce světa, Andalusan Baltasar Garzón, muž, který nechal již dříve v Británii zatknout chilského generála Pinocheta, pustil se do argentinských generálů, vydal zatykač na Usámu bin Ládina a podepsal se na pádu jedné španělské vlády.

Na klikaté cestě z Víznaru do Alfacaru však profesionální cesta soudce Garzóna zřejmě končí. Španělská justice se proti vyšetřování minulosti postavila a zbavila letos na jaře…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte