Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Mladší bratr volí

Na Slovensku je předvolební situace velmi nepřehledná

Štěpná reakce politického systému v Česku by mohla už 12. června ve volbách přerůst v reakci řetězovou, doufá pravicová opozice na Slovensku. Je její naděje opodstatněná? Spíše ne, a snad je to tak i správné: výměna tamní vlády s významným podílem extremistů by měla být výsostným domácím úkolem slovenských politiků, nikoli výsledkem nahodilé přízně osudu.

Rozdíly
Existuje několik zjevných rozdílů v předvolební situaci obou zemí. Tématem českých voleb bylo zadlužování státu, korupce a arogance politiků. Na Slovensku bylo domácí zadlužování zastíněno debatou o půjčce Řecku (země jako člen eurozóny na ni přispěje, což opozice populisticky odmítá) a navíc vláda Roberta Fica přísahá, že veřejné finance jsou zdravé. Informace, že to není pravda a že ministerstvo financí tají čerstvá data o dramatickém nárůstu deficitu, k větší části veřejnosti nepronikla. Korupce a arogance politiků je na Slovensku přinejmenším tak rozbujelá jako v Česku, ale žádná z politických stran si boj proti korupci nevyvěsila na štít jako hlavní ideu. A především: hlavním tématem slovenských voleb se vinou maďarského premiéra Viktora Orbána a zákona o dvojím občanství stala tzv. „maďarská karta“. Premiér Fico zdůrazňuje, že jen on a jeho vláda zaručí Slovákům bezpečnost, zatímco opozici obviňuje ze zrady národní jednoty.

Další velký rozdíl je ve společenské atmosféře, kterou v Česku s rozbouřili umělci (například klip Přemluv bábu) i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.