Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Afrika před zkouškou

  • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
• Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Kluci na okraji silnice nabízejí žvýkačky a telefonní kredity. Řidiči minibusů nahánějí cestující. Mezi chodci kličkují místní verze taxíku, malé indické tříkolky. A do toho všeho zní hlas shůry: o tom, jak Nasri nahrává Aršavinovi, který uniká po levé straně, obchází protihráče a centruje do pokutového území. Bendtner hlavičkuje, ale ne, není z toho gól… Hlas shůry je vzrušený, elektrizuje své okolí, lituje zahozené šance. Vychází z terasy nejvyššího domu v etiopském Gondaru, kde hosté restaurace na velkoplošné televizi sledují satelitní přenos sobotního zápasu anglické fotbalové ligy. Britský televizní komentář je puštěn na maximum a z reproduktorů se rozléhá do ulic večerního města.

  • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
• Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Etiopie je „fotbalovým trpaslíkem“ a navzdory tomu snad každý muž má „svůj“ tým a vášnivě mu fandí. Stejně je tomu ve všech koutech Afriky. Na předměstí rwandského Kigali se každý víkend na zápasy anglické Premier League vyprodají místní kina. Krátký hovor o brankáři Petru Čechovi zase dokáže uvolnit i napjaté setkání s celníkem na hraničním přechodu do Konga. Fotbal je zkrátka v Africe všudypřítomný, a to natolik, že se stává více než jen sportem. Více než o hru půjde i na mistrovství světa, které v pátek začíná v Jihoafrické republice, poprvé na africké půdě.

Pochybnosti
Když před pěti lety v Curychu předseda světové fotbalové asociace…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.