22-kom_n.jpg
22-kom_n.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer, Respekt

Český Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) si posvítil na internetového giganta Google a hrozí mu pokutou 10 milionů korun kvůli převratné on-line aplikaci Google Maps. Jde o správnou ostražitost při ochraně soukromí, nebo spíše o přepjatou obranu proti novým technologiím a jejich možnostem?

22-kom_s.jpg
22-kom_s.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer, Respekt
Českým ochráncům osobních údajů vadí především služba Street View. Ta nabízí zdarma možnost projít se virtuálně po městě, které je touto službou pokryto. V praxi to vypadá tak, že Google vyšle do plánované lokality vozítka s digitálním snímačem, který fotografuje ulice včetně všeho, co se v tu chvíli na ulicích děje. Českým regulátorům přitom vadí, že Google tím shromažďuje informace o lidech, kteří mu k tomu nedali souhlas. Známé jsou pak příklady z Británie či Španělska, kdy kamera zachytila jednoho gentlemana, jak opouští sex shop, nebo případ dámy, kterou Google vyfotografoval, jak močí mezi auty v centru Madridu.

Druhá věc, která úředníkům z ÚOOÚ vadí, je fakt, že mapovací vozítka Googlu svými přístroji zachycují i data z otevřených bezdrátových sítí (o tom podrobněji na straně 69).

Sporné téma řeší každý národní regulátor po svém. Například Švýcarsko nebo Německo, známé tradiční úzkostlivostí v ochraně soukromí, požádaly firmu, aby na jejich území nic nefotografovala, a teď s ní dojednávají podmínky. Český regulátor zahájil s Googlem správní řízení.

Google samozřejmě není…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte