Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

Troubky a Hranice: opět pod vodou

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Chladicí pult se zmrzlinou a mraženými pizzami se pomalu posouvá v loďce po hnědé hladině. Mladý dobrovolník v neoprenu strká loďku proti proudu ke břehu, kde už čeká auto s otevřeným kufrem. "Chladicí pult musel okamžitě z vody,“ říká jeden z pomocníků a odváží v nákupních košících další potraviny do bezpečí. V úterý odpoledne jsou v dvoutisícových Troubkách na Přerovsku skoro všechny domy pod vodou a evakuace obyvatel je v plném proudu.


  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Žádná panika

Dvě ženy kolem padesátky bloudí mezi kolonami hasičských a vojenských náklaďáků, které stojí v poslední nezaplavené ulici, posledním přístupovém bodu do vesnice. "

Hledám maminku, bydlí tady v Troubkách a má být evakuována,

“ říká rozrušeně jedna z nich. "

Zažili jsme to už v roce 1997,

“ vzpomínají, jak velká voda před třinácti lety zničila jejich dům. Postavili si nový a nemají o něj strach: má lepší základy a není z vepřovic, a proto by měl vydržet i záplavovou vlnu. Telefonem zjišťují, že voda v jejich domě je metr vysoko, zatímco před několika hodinami to bylo jenom 15 centimetrů.

Dcera si v rozrušení není schopna vybavit, kde její matka bydlí, a popsat cestu je těžké. Všude je voda, jen dopravní značky trčící z vody svědčí o tom, že tady musí vést cesta. "Nemám ani klíče od domu,“ říká zoufale. To se už ale blíží loďka, která veze právě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].