70_R21_2010_n.jpg
70_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Zemřel příliš brzy na to, aby jeho dílo v posametové společnosti zapustilo hluboké kořeny: jeho náhlou smrt oznámila média v září 1990. Muž, který svým psaním přivolával nové, demokratičtější časy tak jako u nás (s výjimkou Václava Havla) snad nikdo jiný, tak zůstal v myslích lidí paradoxně uvězněný v minulosti. Jeho knihy jsou dnes sice dostupné v knihovnách, ale že by Šimečkovo myšlení ve společnosti skutečně žilo, se říct nedá. Úcta, kterou na dálku vzbuzuje moudrá kniha, je přece jenom něco jiného než ztracená možnost kontaktu s tváří živého člověka.

70_R21_2010_s.jpg
70_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Šimečkův čas však ještě přijde, nespravedlnost, se kterou se k němu dějiny chovají, je pouze momentální. Kronikář normalizace a člověk, který před rokem 1989 uměl lépe než kdo jiný vyložit každý dějinný okamžik, nebyl spjat pupeční šňůrou jen se svou vlastní dobou. Dávno předtím, než oficiálně vznikl pojem "soudobé dějiny“, se stal badatelem na tomto poli: psal o tom, co každodenně tisklo Rudé právo a co se večer vysílalo v televizních zprávách, ale nahlížel popisované události v historickém kontextu: nic se neděje poprvé, proto se nelekejte, ti, kdo zažili stejný hnus před vámi, to často přežili, občas dokonce se ctí, a vy byste to proto mohli udělat stejně.

V každé, i té nejhorší době si Šimečka pro sebe nakonec vydobyl prostor. Za Husáka napsal nejobsáhlejší knižní analýzu normalizace, jaká u nás vznikla, za Gorbačova…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte