Jan H. Vitvar
Jan H. Vitvar • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

S Galerií Klatovy/Klenová je to definitivně špatné. Kurátorský tým se jí během pár týdnů rozpadl a teď navíc přišla o jednu z klíčových akcí, kvůli níž se do ní vyplácelo na západ Čech pravidelně dojíždět: o projekt Startpoint v podobě výstavního finále soutěže pro mladé evropské výtvarníky. Dalo se to čekat. Autor klání Marcel Fišer - vymyslel ho před osmi lety - byl totiž z galerie vyhozen spolu s dalšími kolegy, a když nepomohly ani petice protestující proti jeho stále nepochopitelnému odvolání vedením Plzeňského kraje, rozhodl se soutěž přesunout jinam. Kam? To se také dalo celkem čekat.

Do nově otevřené Galerie středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Zatímco totiž v Klatovech (respektive v Plzni, kde má hejtmanství sídlo) Fišer narazil na úřednické nepochopení svého konceptu galerie otevřené pro vše nové, byť třeba ne populární, v Kutné Hoře dávají progresi zelenou. Jak už jsme to v Respektu psali: mají mladý okruh kurátorů, chytré nápady jako spanilé propagační jízdy krajem a odvahu dělat výstavy tak, že nepůsobí jak z muzea hornin. A teď mají i jednu z nejzajímavějších soutěží pro výtvarné mládí, jakou v této zemi najdeme.

Jan H. Vitvar
Jan H. Vitvar • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Hejtmanovi Davidovi Rathovi se za moc věcí tleskat nedá, ale že dal GASK svobodu v tom, čím se chce zabývat, to za ocenění stojí. Galerie tím tak alespoň trochu napravuje pověst, kterou si oranžová hejtmanství za poslední dobu v krajích vysloužila právě za…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1686

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte