66_R21_beate_n.jpg
66_R21_beate_n.jpg • Autor: Respekt

Není zvykem při návštěvě výstavy v oblíbené, hojně navštěvované galerii zaklepat na dveře ředitele a žádat vysvětlení toho, co vlastně vidíme. Petr Nedoma, šéf pražské Galerie Rudolfinum, asi nebude rád, ale pro tentokrát to musíme návštěvníkům doporučit. Aktuální výstava Double Fantasy, kterou kurátorsky připravil, je svým způsobem fascinující a důležitá - jen to není na první pohled vidět. Pokud Nedoma neotevře, podobnou službu divákovi udělá pozorná četba katalogu. Z trochu nejasného konceptu expozice, složené ze tří krajinářských fotografických souborů a jednoho videa, pak vyvstane vzrušující poznání - jak hluboce tradice uměleckého zobrazování krajiny ovlivnila svět, ve kterém žijeme.

66_R21_beate_s.jpg
66_R21_beate_s.jpg • Autor: Respekt
Kde to najít
Čínští umělci, jejichž díla dnes patří ve světových galeriích k nejžádanějším, se krajinářské fotografii začali věnovat se stoletým zpožděním za Západem. Krásná a rozmanitá země náhle skýtala nepřeberné množství námětů, Číňané ověšení aparáty však mířili takřka výhradně do provincie Kuang-si. Její význam pro nové médium byl zásadní: právě tady mohli fotografové nejlépe zachytit scenerii, na níž se po straně obrazu kroutí borovice a spodní část lemuje břeh jezera s loďkou a panorámatem hor v pozadí. Typický výjev, který po staletí dominoval čínskému krajinářskému umění, se vtiskl do povědomí celých generací natolik silně, že zkrátka nedovolil fantazii novopečených fotografů…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1547

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte