28A_varianta_R21_2010_n.jpg
28A_varianta_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Tohle téma fascinuje vědce na Harvardu i uštěpačné vtipálky v bulváru. A specialisté na průzkum veřejného mínění nad ním obracejí oči v sloup - hlavně proto, že je pro ně trochu "ohrané“. Jenže otázka, čím to je, že v předvolebních průzkumech tak často vycházejí jiná čísla než u voleb, je stále aktuální. A pro nás dvojnásob: odhady totiž mohou spolurozhodovat o osudu menších stran.

Faktor věrnosti
Základní problém je, že všichni máme tendenci chápat průzkumy veřejného mínění jako spolehlivou předpověď výsledků voleb. A to jednoduše nejsou - a hned z několika důvodů, které jsou podrobně popsány v sociologické literatuře a mluví o nich i samy agentury. Jednak obvykle existuje časový odstup mezi dotazováním a samotnými volbami. V Česku platí na dobu tří dnů před prvním dnem hlasování na zveřejňování průzkumů embargo. Nicméně i finální data publikovaná těsně před embargem jsou "stará“ - u renomovaných agentur trvají rozhovory s respondenty několik dní a zpracování údajů zhruba dva týdny. V roce 2006 pocházela data agentury STEM i CVVM pro poslední předvolební průzkum z počátku května - sbírala se tedy měsíc před skutečným hlasováním. Agentura Factum Invenio pak zaznamenala voličské nálady v okamžiku, kdy do voleb zbývaly dva týdny. Ve vypjaté předvolební kampani se toho ale za čtrnáct dní může hodně stát a průzkumy tyto posuny už nestihnou zachytit.

28A_varianta_R21_2010_s.jpg
28A_varianta_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
V…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte