21-kom_n.jpg
21-kom_n.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer, Respekt

Představte si, že v českém pohraničí žijí tři miliony Němců a Německo přijme zákon, který jim umožní získat německé občanství a žít přitom nadále v Česku. Jaká by byla reakce českých politiků? Asi taková jako těch slovenských. Slovenský premiér Robert Fico hřímá z televizní obrazovky o ohrožení národní bezpečnosti a politici zleva i zprava nastupují jeden po druhém před kamery, aby svým voličům ukázali své odhodlání bránit zemi třeba i vlastním tělem.

21-kom_s.jpg
21-kom_s.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer, Respekt
Maďarský parlament, v němž má po nedávných volbách ústavní většinu strana Fidesz v čele s budoucím premiérem Viktorem Orbánem, totiž minulý týden začal projednávat zákon o dvojím občanství a je možné, že ho přijme ještě do konce května. Na Slovensku žije půl milionu Maďarů.

Pro lepší pochopení slovenské nervozity je snad vhodné uvést ještě jiný příklad: Rusové zhusta rozdávali občanství svým krajanům žijícím v Gruzii, aby potom v roce 2008 mohli tuto zemi napadnout pod záminkou ochrany svých občanů. Že je takový scénář v Evropské unii a mezi dvěma členskými státy NATO absurdní? Dnes ano, ale podívejte se, jak se EU potácí na okraji propasti, o NATO ani nemluvě.

Veřejně žádný ze soudných slovenských politiků takovou představu nepřipustí, ale že vězí hluboko v jejich hlavách, je jisté. A bohužel, nový maďarský vládce Viktor Orbán dělá všechno pro to, aby Slováky v jejich paranoie utvrdil. Minulý týden oznámil, že 4. červen, tedy…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte