Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

MUDr. Google

Internet nás snadno přesvědčí, že jsme smrtelně nemocní

Jednou při holení si dvaadvacetiletý student Petr všiml, že se mu na krku zvětšily lymfatické uzliny. Vcelku běžný příznak jakékoli infekce nabyl děsivých rozměrů, když jej přeložil do angličtiny a naťukal do Googlu: dlouhodobě zbytnělé uzliny společně s některými dalšími symptomy mohou signalizovat nádorová onemocnění, nebo dokonce infekci virem HIV. „Čím víc jsem si o těch nemocech četl, tím víc jsem se zkoumal, a tím víc příznaků jsem na sobě pozoroval,“ říká mladík. Po několika týdnech se s obavami svěřil praktické lékařce. Následovala série komplikovaných vyšetření: radiologie, počítačová tomografie, pozitronová emisní tomografie, odběr kostní dřeně… Podezření na vážnou nemoc se nepotvrdilo, zato výpis z účtu na konci roku ukázal, že strach umocněný informacemi z internetu vyšel zdravotní pojišťovnu na stovky tisíc korun.
Pro hypochondry internet představuje nevyčerpatelný zdroj inspirace. Mohou se tu dočíst o stovkách strašlivých chorob, o nichž by jinak ani netušili, že existují. Málokterá kombinace příznaků přitom umožňuje provést diagnózu od stolu: zvýšená teplota spojená s bolestí hlavy a kloubů provází obyčejnou chřipku, ale také smrtelnou horečku dengue. Zadáme-li název tropického onemocnění do vyhledávače, za 0,08 sekundy získáme osm milionů odkazů a půl milionu obrázků. Rázem nám přestane připadat exotické.

Informace o zdraví patří na internetu k nejvyhledávanějším. Studie eHealth v sedmi evropských zemích zjistila, že 52 procent…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte