Jednou při holení si dvaadvacetiletý student Petr všiml, že se mu na krku zvětšily lymfatické uzliny. Vcelku běžný příznak jakékoli infekce nabyl děsivých rozměrů, když jej přeložil do angličtiny a naťukal do Googlu: dlouhodobě zbytnělé uzliny společně s některými dalšími symptomy mohou signalizovat nádorová onemocnění, nebo dokonce infekci virem HIV. „Čím víc jsem si o těch nemocech četl, tím víc jsem se zkoumal, a tím víc příznaků jsem na sobě pozoroval,“ říká mladík. Po několika týdnech se s obavami svěřil praktické lékařce. Následovala série komplikovaných vyšetření: radiologie, počítačová tomografie, pozitronová emisní tomografie, odběr kostní dřeně… Podezření na vážnou nemoc se nepotvrdilo, zato výpis z účtu na konci roku ukázal, že strach umocněný informacemi z internetu vyšel zdravotní pojišťovnu na stovky tisíc korun.
Pro hypochondry internet představuje nevyčerpatelný zdroj inspirace. Mohou se tu dočíst o stovkách strašlivých chorob, o nichž by jinak ani netušili, že existují. Málokterá kombinace příznaků přitom umožňuje provést diagnózu od stolu: zvýšená teplota spojená s bolestí hlavy a kloubů provází obyčejnou chřipku, ale také smrtelnou horečku dengue. Zadáme-li název tropického onemocnění do vyhledávače, za 0,08 sekundy získáme osm milionů odkazů a půl milionu obrázků. Rázem nám přestane připadat exotické.

Informace o zdraví patří na internetu k nejvyhledávanějším. Studie eHealth v sedmi evropských zemích zjistila, že 52 procent…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte