Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

PO TŘETÍ CESTĚ
RESPEKT 13/2010
Měl jsem v 60. letech k Šikovi natolik blízko, že nemohu ke Kosatíkovu článku mlčet. Stručně alespoň několik hlavních výhrad.
Vytýká-li Kosatík Šikovi, že si v 60. letech nepřál vrátit režim ke kapitalismu, ignoruje tím tehdejší československý vnitropolitický kontext (zejména masovou podporu hnutí za demokratickou obrodu socialismu s lidskou tváří), ale i tehdejší geopolitickou situaci.
Podle Kosatíka se Šik od konzervativních novotnovců až tolik nelišil. Pravdou je, že pokládal Novotného a jeho spojence za hlavní překážku na cestě k prosazení (nejen) ekonomických reforem. A podle toho i konal. Je například všeobecně známo, že na dvou zasedáních Ústředního výboru KSČ na přelomu let 1967 a 1968 měl Šikův příspěvek možná i rozhodující podíl na pádu Novotného vedení.
Faktům zcela odporuje tvrzení, že Šika nikdy nenapadlo komunikovat s lidmi mimo stranu. Skutečnost byla kardinálně opačná. Už před rokem 1968 objížděl Šik s výkladem reformních kroků desítky závodů v celé republice, doceňoval plně význam masové podpory lidí pro úspěch reformy, mnohokrát vystupoval v televizi, nemluvě o celé záplavě publikací v tištěných médiích.
Poznatek, že hluboké příčiny potíží československé ekonomiky spočívají ve vadách ekonomického systému, začal krystalizovat v ekonomické obci už koncem 50. let a vlastně stál u samotného…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte