Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

ČSSD škodí sama sobě

S německým politologem Wolfgangem Merkelem o tom, proč se sociální demokracie musí změnit a proč v ČSSD spousta věcí zůstala při starém

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Wolfgang Merkel je předním německým expertem na politickou transformaci v postkomunistické části Evropy. V knize Reformní schopnosti sociální demokracie spolu s dalšími autory zkoumá, jestli sociálnědemokratické strany v západní Evropě byly schopné reagovat na současné politické a ekonomické výzvy.

Proč ze současné hospodářské krize neprofituje levice?
Protože lidé mají v tomto ohledu větší důvěru v konzervativní strany. I když mnoho konzervativních a liberálních stran žádá ještě další deregulaci a liberalizaci finančních trhů a tím jinými slovy navrhuje, abychom pokračovali právě v politice, která hospodářskou krizi způsobila. Je to sice paradoxní, ale voliči si myslí, že v otázkách hospodářství jsou tyto strany kompetentnější. Druhá věc je, že třeba v Německu levice v porovnání s předchozími volbami příliš voličů neztratila. Když spočítáte hlasy, které ve volbách získala Die Linke (Levice), SPD a Zelení, zjistíte, že se počet hlasů jen posunul mezi nimi.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

V čem tedy spočívají současné výzvy pro sociální demokracii?

Na začátku je nutno říct, že to není jenom sociální demokracie, která se musí přizpůsobit novým podmínkám, to musí každá politická strana. Jinak hrozí, že z politického jeviště zmizí. Ale nejvyšší reformní tlak momentálně pocítí sociální demokracie, a to jak v západní, tak ve východní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.