Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ukrajinství

Co čekat od prezidentských voleb v zemi, kde si neumějí vládnout

Ostré osobní útoky, kompromitace a spiklenecké teorie spoluvytvářejí již tradičně atmosféru ukrajinských voleb. V těchto dnech konkrétně prezidentských, jejichž první kolo se koná 17. ledna. Volba, která Ukrajince čeká, je sice významná, může ale přinést jen dílčí retuše politického obrazu jejich státu. O zásadní skutečnosti, a sice o tom, že étos „oranžové revoluce“, která měla modernizovat politický systém i ekonomiku, vyšuměl do ztracena, je rozhodnuto již dlouho před volbami.

Staří a mladí
Příznačný je v tomto směru i postoj hlavních mocností EU. „Shodli jsme se na nestranném přístupu k ukrajinským volbám,“ sdělil minulý týden (7. ledna) francouzský státní tajemník ministerstva zahraničí Pierre Lellouche po jednání s německou kolegyní a britským kolegou. Tento krajně zdrženlivý přístup je vzhledem k politické situaci na Ukrajině pochopitelný. Některé západní komentátory ovšem popudilo, že Lellouche vyjádřil „naději, že se zlepší ukrajinsko-ruské vztahy“. Vykládali si to jako defétismus ve vztahu k východní velmoci.

Je pravda, že ve srovnání s angažovaností řady států EU v době „oranžové revoluce“ na straně jejího vítěze, prezidenta Viktora Juščenka, před zhruba pěti lety jde o výrazný posun. Ve skutečnosti však za tento vývoj nemůže ani tak…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.