Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česká inteligence

Nechci se dohodnout

Ludvík Vaculík

64_R18_2010_n.jpg
64_R18_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Kdo by to byl do něj řekl: nejdříve dlouho vůbec nic nenasvědčovalo tomu, čím jednou bude; prvních patnáct let života prožil v rodném valašském Brumově jako indián. Otevřelo mu to víc než jen svět klukovských dobrodružství. Být indiánem pro něho znamenalo vstoupit do světa vážně zachovávaných rituálů a pravidel mnohem komplikovanějších, než jsou ta obvyklá klukovská: plynula z řádu přírody i z činnosti předchozích generací. Vášeň zachovávat pravidla, kterou v sobě Vaculík tehdy objevil, nesnižovalo dokonce ani to, že nikdo další už je tak vážně nebral. "Svoláte partu kluků a můžete se vsadit, že přes všechny sliby pokaždé aspoň dva nepřijdou. Nebo se nadšeně do něčeho pustí a nevydrží. Nebo jim hra začne z ničeho nic připadat směšná. Indián vydržel ležet tři hodiny nehnutě za křovím! Všichni jsme tím byli nadšeni, já byl náčelník indiánů, tak jsem to zkusil, ale po mně už nikdo.“ V dospělosti se tyto zkušenosti hodily, už ho nic nepřekvapilo.

64_R18_2010_s.jpg
64_R18_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Logika dvacetiletého
Dětství skončilo odchodem do zlínského Baťova internátu, snění však indiána ani pak neopustilo: představoval si, že po vystudování obchodní školy odjede někam daleko, třeba nakupovat kaučuk na Borneo. U Bati si na celý život osvojil úctu k poctivé a dobře zorganizované práci, zároveň však zatoužil Baťův pracovní dril zhumanizovat - a uvěřil, že by se to mohlo podařit v novém, rodícím se…

2010_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte