Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Chaos nenastane

Ve své kanceláři má vystavenou skupinovou fotku s Milošem Zemanem, v jehož vládě byl vicepremiérem pro legislativu. Politika a doba účelových rozhodnutí je ale pro něj už minulost. Dnes šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský vystupuje proti stále silnější chuti politiků obsadit poslední nedobyté území – justici – a hájí její nezávislost.

43AAA_cudlin01_R17_2010_n.jpg
43AAA_cudlin01_R17_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Před čtrnácti dny Ústavní soud rozhodl o tom, že současný systém důchodového zabezpečení je nespravedlivý a politici ho musejí změnit. Chcete zemi uvrhnout do chaosu?

Mohu vás ubezpečit, že tato věc byla projednávána u Ústavního soudu (ÚS) celé tři roky, než jsme dospěli k rozhodnutí. Nejenže nechceme uvést Českou republiku do chaosu, ale je zcela nepochybné, že ani tímto, ani jiným rozhodnutím, které kdy ÚS přijal, nemůže dojít k něčemu, co nazýváte chaosem. Je ovšem pravda, že ÚS řadou svých nálezů staví jak výkonnou, tak zákonodárnou moc před řešení problémů, kterým se řadu let vyhýbá, které jim nejsou příjemné, ale je jejich povinností je řešit.

O chaosu mluvil například Jiří Paroubek, který prohlásil, že rozhodnutí ÚS ohledně důchodů zvýší zadlužení České republiky. Byl finanční aspekt důležitý pro vaše rozhodování?

V současné době je dopad tohoto rozhodnutí na fungování veřejných rozpočtů nulový, protože ÚS vědomě odložil účinnost své derogační klauzule, zrušovacího ustanovení o více než rok a půl, aby vytvořil prostor těm, kteří jsou k nápravě důchodového pojištění zmocněni a oprávněni. Tedy aby na jedné straně vyhověli ústavním principům, které jsme zdůraznili, a na druhé straně aby samozřejmě vzali v potaz i rozpočtovou situaci státu. Žádný propočet jsme samozřejmě nedělali, to není naše věc. Je také hluboký omyl tvrzení části politické reprezentace i médií, že ÚS popřel jeden…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte