Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Jak napsat afrodiziakum

První lesbický román Sarah Watersové

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Před několika týdny se na internetových stránkách Hospodářských novin objevil článek nadepsaný „Ústřice netradičně“. Šéfkuchař Jiří Štift v něm říká: „U ústřice je důležité, aby byla lesklá, voňavá a vlhká.“ Zároveň se ohrazuje proti rychlému otevírání ústřic: daleko důležitější je pečlivost. Nůž je potřeba vpáčit do nejužšího místa ústřice, kterému se říká zámek. „Jde to i ze strany, ale tak ji spíš poškodíte,“ upozorňuje Štift.

Pokud po těchto citacích není někomu jasné, proč ústřice patří mezi potraviny považované za afrodiziakum, zbývá zřejmě už jen jediná možnost: román anglické prozaičky Sarah WatersovéŠpičkou jazyka, který nedávno vydalo nakladatelství Argo. Nikoli náhodou začíná jeho hlavní hrdinka Nancy Astleyová své vyprávění mnohoslibnou otázkou: „Už jste někdy ochutnali ústřice z Whistablu?“

Fetiš na obálce
Sarah Watersová (1966) patří mezi nejčtenější anglické prozaičky současnosti. Že její doménou je historická próza, to ukázal už román Zlodějka, který v češtině vyšel před dvěma lety jako první z autorčina díla. A kdo Zlodějku četl, toho debut Špičkou jazyka zřejmě nepřekvapí: i zde dominuje téma lesbické lásky, i zde se ocitáme ve viktoriánské Anglii. Zdá se, že ta byla tak dlouho považována za období upjatých mravů, až se vše zvrátilo v přesný opak. Tvůrkyně typu Sarah Watersové…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.