Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Až Jaroslaw promluví

Jak tragická smrt prezidenta Kaczynského změní polskou politiku

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Katastrofa, při níž zahynul polský prezident a celá řada státních činitelů, může ovlivnit nejen blížící se prezidentské volby, ale i zvrátit vývoj země, jako se to už jednou stalo po smrti papeže Jana Pavla II. Tehdy se vrátila k moci slábnoucí strana národních populistů.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Jeden z nás

Klíč k budoucnosti Polska má asi v rukách

Jaroslaw Kaczynski

, předseda opoziční strany Právo a spravedlnost, dvojče zemřelého prezidenta. Připomeňme si: je to člověk, který v letech 2005 až 2007 vedl polskou politiku, nejdříve jako předseda nejsilnější strany a pak jako premiér. Byly to časy, kdy se o Polsku psalo v zahraničním tisku asi nejhůře od osmdesátých let minulého století, kdy generál Jaruzelski zavedl stanné právo. Pod vedením premiéra Kaczynského řídila zemi divoká koalice populistů, extrémních nacionalistů a extrémních levičáků. Tomu odpovídaly i způsoby vládnutí: během týdne si vládnoucí strany rozdělily státní posty a veřejnoprávní média. V zahraniční politice vítězila fobie a amatérství – premiér v oficiálních vyjádřeních vyhrožoval Německu a sprostě nadával Rusku. Celé to pak nazýval „obhajobou národních zájmů“.

O nešťastně zesnulém prezidentovi se od začátku jeho kariéry psalo, že je emocionálně i politicky závislý na svém dominantním bratrovi. O jejich vztahu vypovídá i jedna z prvních vět, kterou nový prezident pronesl po svém…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.