37A_R15_2010_n.jpg
37A_R15_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Stačí k tomu vlastně málo: telefon, počítač, auto a malý sklad. A nezbytná dávka chuti zachránit tisíce tun potravin, o které na bohatém západním trhu už nikdo nestojí. Jídlo pak místo na smetišti či v kafileriích může sytit chudé a potřebné. Řeč je o celosvětovém projektu, který se nazývá Potravinová banka: v Česku ho už čtyři roky provozuje skupinka dobrovolníků soustředěná kolem jeho zakladatelů Ilji Hradeckého z charitativní organizace Naděje a francouzského novináře Fabrice Martina-Plichty. Z původních několika desítek tun potravin ročně zachráněných před vyhozením dnes dokážou poslat těm, kdo to potřebují, téměř 250 tun v hodnotě kolem patnácti milionů korun.

 

37A_R15_2010_s.jpg
37A_R15_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Cestou na smetiště
Mnozí si to pamatujeme dodnes. Psal se rok 2004 a na Slovensku právě probíhaly dramatické „hladové“ bouře stovek místních Romů uprostřed nuzných osad, vytlačených za hranice běžných slovenských vesnic. Pro dopisovatele listu Le Monde Fabrice Martina-Plichtu, žijícího od listopadové revoluce v Praze, představovaly okolnosti provázející drsné škrty sociální podpory na Slovensku šokující zážitek. „Najednou jsem uprostřed blahobytu jedenadvacátého století viděl hladové lidi,“ vzpomíná dnes na počátek svého dobrovolného angažmá v české pobočce Potravinové banky. „Proč by něco tak jednoduchého a přitom užitečného nemohlo fungovat i ve…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte