Před rokem postavil do jednoho šiku šéfredaktory tuzemských médií. Česko za něj sklidilo kritiku od mezinárodních organizací a pověst země, kde se omezuje svoboda slova. Proto se rychle začala hledat cesta, jak tu ostudu ze sebe setřást. Teď k alespoň částečné nápravě schází poslední krok, ten se však zadrhl. Tento týden je přitom poslední možnost, jak to napravit.

Řeč je o tzv. náhubkovém zákoně, který vloni schválil parlament krátce poté, co noviny uveřejnily policejní odposlechy dokazující propojení politiků na mafiánského bosse Mrázka. Ta souvislost byla očividná: náhubkový zákon policejní odposlechy zakázal zveřejňovat.

Vzápětí se několik poslanců v čele s Kateřinou Jacques ze zelených pokusilo o nápravu. Návrh na změnu byl hotový už v dubnu, na podzim pak vznikla i vládní verze. Poslanecká sněmovna začala projednávání letos v lednu. Přitom došlo k malým změnám (vypustil se návrh na mírnější tresty za porušení zákona), podstata změny ale zůstala: podle ní by neměl být trestán novinář, který zveřejní policejní odposlechy ve „veřejném zájmu“. Ani to by sice nebylo z hlediska zásad svobody slova ideální, práci investigativních novinářů a nevládních organizací při odhalování korupce by to ale usnadnilo.

Politické strany se víceméně dohodly, že návrh budou respektovat, a v březnu se měl ve sněmovně odhlasovat. Jenže nestalo se tak a velmi pravděpodobně se tak nestane ani na poslední schůzi nynějšího parlamentu, která začíná tento…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2424

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte