39_r12_2010_n.jpg
39_r12_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Dobrých třicet let se ve světě nic podobného neobjevilo. Až teď na jižní Moravě. V jednom z hangárů letiště v Kunovicích teď přibližně desítka mechaniků dává dohromady tři prototypy malého turbovrtulového hornoplošníku. Stroj uveze buď devět cestujících, nebo dvě tuny nákladu, maximální dolet má okolo tisíce kilometrů (třeba z Prahy do Paříže) a na první pohled se vzhledem ani technickým vybavením nijak zvlášť neliší od desítek podobných malých letadel brázdících vzduch nad celou zeměkoulí. Jenomže všechny ostatní stroje podobné velikosti a podobného zaměření se vyvíjely naposledy před třemi desítkami let. Od té doby vývoj ustal. Až Češi teď s velkou slávou představili zbrusu nový typ letadla, kterým chtějí dobýt světové trhy. Jedna věc je ale nové letadlo vyvinout a sestavit, druhá je začít ho sériově vyrábět a prodávat. U stroje, který by měl odhadem stát kolem dvou milionů dolarů, to vůbec nebude jednoduché.

39_r12_2010_s.jpg
39_r12_2010_s.jpg • Autor: Respekt
To nás nakoplo
O byznysu s letadly se říká, že dělá milionáře – z miliardářů,“ směje se šéfkonstruktér letadla Petr Štěrba z firmy Evektor, která má nad novým letadlem nazvaným EV-55 Outback hlavní dozor a která také nese největší díl zodpovědnosti za to, aby nakonec celý projekt nedopadl podle slov pana Štěrby. Jeho firma si už vyzkoušela, že na letadlech vydělávat jde. Ročně vyrobí okolo sto padesáti ultralehkých sportovních…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte