0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace11. 4. 201012 minut

Ďábelský celibát

Má povinná sexuální abstinence kněží ještě nějaký smysl? Aféra kolem zneužívání dětí, ale i každodenní trápení duchovních přinejmenším ukazuje na léta přehlížený problém: církev se tváří, jako by se jí pohlavní pud vůbec netýkal.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Na chvíli, kdy u jeho dveří před čtyřmi lety nečekaně zazvonil zvonek, Karel ještě dlouho nezapomene. Tou dobou měl za sebou téměř dvacet let kněžské služby věnované hlavně práci s dětmi a mládeží. Poslání katolického duchovního ho prý těšilo a naplňovalo, věnoval mu veškerý volný čas. Ostatně do semináře se tenhle vášnivý sportovec a dálkový běžec přihlásil hned po vojně – okouzlený katolickým prostředím svého dětství a příkladem farářů, které znal, si lepší životní dráhu nedovedl představit.

Reklama

Nikdy nelitoval, ale po pár letech se v jeho životě ozvala síla, s níž nepočítal – sexualita.
Člověka na ni nikdo nepřipraví, nikdo ho neučí, jak s ní má jako kněz žít,“ vzpomíná dnes s trochou hořkosti v hlase čtyřicátník, jehož pravé jméno a farnost, kde v současnosti působí, na jeho přání neprozradíme. „Během studií se dozví jen to, co nesmí dělat. Naivně si myslí, že se dá sexuality zbavit, ale to je nesmysl.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Příležitostnou masturbaci, kterou uvolňoval přebytek nutkavého pudu, vnímal Karel jako selhání a prohřešek proti věčným slibům. Dlouho však zůstalo jen u ní. „

Koupit si pornografický časopis nebo navštívit takové kino, to bych nikdy neudělal,

“ kroutí hlavou kněz, „

jenže všechno se změnilo s nástupem internetu.

“ Díky svému technickému založení měl Karel velmi brzy slušné webové připojení a v…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc