Chyby a provinění mají v lidském životě nenahraditelný význam. Pokud je dokážeme nahlédnout zpříma a bez sebeklamu, skýtají jedinečnou příležitost k růstu. Platí přitom, že čím větší hrůza, tím větší příležitost – poválečné Německo, které se ze strůjce největší masové vraždy v dějinách stalo tahounem evropské demokracie, by mohlo vyprávět. Člověk by čekal, že katolická církev, zmítaná vytrvale bobtnajícím skandálem se zneužíváním dětí, bude logice hříchu a pokání rozumět lépe než kdo jiný. Bohužel nerozumí.

Ano, ale…
O pár stránek dál najdete rozhovor s novým českým arcibiskupem Dominikem Dukou, v němž otázky na aktuální aféru samozřejmě nemohou chybět. Odpovědi novopečené hlavy českých katolíků znějí povědomě, zřejmě proto, že je v posledních týdnech v rozličných obměnách slýcháme často. Z nejvyšších vatikánských míst, od církevních hodnostářů z různých zemí, na stránkách katolického tisku.

„Ano, ale…“ zní univerzální reakce na zmínku o sexuálním skandálu. Samozřejmě že zneužívání dětí představuje zavrženíhodný zločin, který musí být potrestán, jenže celá věc je jaksi poněkud složitější, kroutí se dotazovaní. A obvykle pak následuje nejméně jedno z palety osvědčených „ale“: jde o staré případy, doba byla tehdy jiná a vrcholila sexuální revoluce. V rodinách se zneužívají děti mnohem častěji, kněží tvoří mezi zneuživateli marginální menšinu. Proti církvi se vede mediální diskreditační kampaň.…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1557

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte