0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika21. 3. 20109 minut

Uvěřit a nakazit

Stačil jednoduchý nápad a Weston Stacey se stal mužem, kterému se může podařit nemožné. Šéf české pobočky Americké obchodní komory dotlačil před volbami zdejší rozhádané lídry k závazku, že společně najdou recept na zkrocení korupce v této zemi. Jestli slib dodrží, stojíme na prahu velké změny.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Vypadá jako ztělesněná reklama na úspěch. Přímý pohled, energické vystupování a povinný optimismus. Hned jak vejde do své kanceláře v centru Prahy, snaží se vzbudit dojem, že má vše pevně v rukou. „Nešlo by to, prosím, před tímhle obrazem, kreslil ho můj syn,“ žádá fotografa a směruje ho k modrému plátnu plnému lidských těl. Během dvouhodinové schůzky pak ani na vteřinu nezapochybuje nad svým smělým cílem: vymýcení korupce z českých veřejných zakázek.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dlouholetý šéf Americké obchodní komory v ČR a bývalý politický novinář Weston Stacey je už přes dva týdny v jednom kole. Šéfové partají se předhánějí, kdo ho dřív pozve na mítink a bude se moci vyfotografovat po jeho boku. A dveře se netrhnou ani s novináři: co chvíli, to jeden rozhovor pro noviny nebo televizi. Humbuk, o kterém jako první informovaly Hospodářské noviny, spustily před dvěma týdny dvě jednoduché věty: Máme plán, jak vnést do neprůhledných veřejných zakázek světlo. A máme chuť ten plán uskutečnit.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Prostor pro všechny

Veřejné zakázky v Česku platí za symbol korupce a plýtvání státními financemi. Z poslední doby například půlmiliardový tendr na vybudování informačního systému pro sčítání lidu na Českém statistickém úřadě, dvouapůlmiliardová zakázka na projekt státní pokladny nebo třísetmilionová dodávka aut České poště: tyto soutěže vždy vyhrála firma, která se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc