54_utopia02_R12_2010_n.jpg
54_utopia02_R12_2010_n.jpg • Autor: Respekt

V berlínském Guggenheimově muzeu probíhá výstava nazvaná Utopia Matters (doslova „utopické záležitosti“), která vrhá nové světlo na utopii a její vztah s uměním. Člověk by si představoval, že výstava s takovým názvem ukáže díla znázorňující ideální státy, jak si je představovali Platon, anglický humanista Thomas More, dominikán Campanella nebo bolševik Lenin, případně ilustrace k verneovkám či jiné sci-fi projekty ideální budoucnosti.

54_utopia03_R12_2010_s.jpg
54_utopia03_R12_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Kurátorka Guggenheimova muzea v New Yorku Vivien Greeneová představila něco naprosto odlišného. Vyšla z přesvědčení, že komunity umělců od 19. století opakovaně vytvářely projekty nových světů, spojujících aspekty umělecké a sociální. Byly to celkem skromné verze utopie, nehlásaly totální spravedlnost ani věčné štěstí pro všechny, omezovaly se na malá společenství spojená estetickými ideály, které měly proměnit spíše vnímání krásy, a tudíž i některých obecných hodnot, nikoli chod dějin nebo podstatu lidské povahy a společnosti.

Od nazarénů k Bauhausu
Třeba obraz Friedricha Overbecka Vzkříšení Lazara (1808) na první pohled diváka zmate: co je utopického na novozákonním příběhu o Ježíšově moci konat zázraky? Z křesťanských námětů by se tematicky snad lépe hodil ráj. Podivný je v této souvislosti na výstavě i Overbeckův obraz Italia a Germania: znázorňuje dvě sličné dívky, které se drží za ruce…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte