Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zprávy z Duškistánu

Opravdu žijí čeští homosexuálové jako v bavlnce?

Výroky o spiknutí homosexuálů v ústředí Českých drah a ministerstva dopravy se odborový předák Jaromír Dušek minulý týden definitivně zařadil mezi primitivy, kteří ve vedení významných institucí nemají co dělat. Tvrdě ho kritizoval premiér Fischer i šéfové politických stran, byl (alespoň prozatím) odstaven z pozice vyjednavače dopravních odborů. Až potud to tedy vypadá, že česká společnost se s nebezpečnými předsudky naučila nakládat po západním vzoru. Mediální debata o Duškových výrocích ale ukazuje, že tak slavné to zase není.

Kamarádi z Bohemky
Komentátoři pochybují zejména o tom, zda jsou Duškovy s gustem projevované názory skutečně homofobní a nebezpečné, nebo v nich pouze promlouvá odborářovo dobře známé a vcelku nevinné buranství. Padají i návrhy prozkoumat, jestli o kariéře na české železnici skutečně rozhoduje homosexuální orientace, a ne odborné schopnosti, jak tvrdí Dušek. Není to snad stejný problém, jako kdyby dráhy ovládali kamarádi z Bohemky nebo spoluhráči mariáše? Kromě Duška samotného, jehož výroky média vesměs odsoudila jako urážlivé, se tak mnozí komentátoři strefují zejména do neoblíbené politické korektnosti.

Kauza ukazuje na nepochopení smyslu některých novodobých tabu. Korektnost nezrodila žádná vládnoucí ideologie, jak občas slýcháme, ale historická zkušenost. Etnický původ, náboženské vyznání nebo sexuální orientace po staletí znamenaly vstupenku do problémů. Fanoušci…

2010_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1503
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte